CGA4J1X7S1C685K125AC
CGA4J1X7S1C685K125AC
Manufacturer
TDK CORPORATION
Description
cap cer 6.8uf 16v x7s 0805
Detailed Description
6.8 µf ±10% 16v ceramic capacitor x7s 0805 (2012 metric)
Datasheet
Datasheet
Rquest a quote
First Name
Last Name
Email
Contact number
Company name
GSTIN
Designation
Industry
Consumer Electronics
Automotive Industry
Aerospace and Defense
Medical Devices
Industrial Automation
Telecommunications
Energy Sector
Other
Manufacturer Part No.
Brand
Required Quantity
Target Price
Excpected Delivery date
Date Code
Short Description
Product Attributes
Category
ceramic capacitors
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±10%
Lead Style
Features
Voltage - Rated
16V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient
X7S
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
Automotive
Lead Spacing
Ratings
AEC-Q200
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Failure Rate
Capacitance
6.8 µF