CGA5L1C0G2A104J160AC
CGA5L1C0G2A104J160AC
Manufacturer
TDK CORPORATION
Description
cap cer 0.1uf 100v c0g 1206
Detailed Description
0.1 µf ±5% 100v ceramic capacitor c0g, np0 1206 (3216 metric)
Datasheet
Datasheet
Rquest a quote
First Name
Last Name
Email
Contact number
Company name
GSTIN
Designation
Industry
Consumer Electronics
Automotive Industry
Aerospace and Defense
Medical Devices
Industrial Automation
Telecommunications
Energy Sector
Other
Manufacturer Part No.
Brand
Required Quantity
Target Price
Excpected Delivery date
Date Code
Short Description
Product Attributes
Category
ceramic capacitors
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Lead Style
Features
Voltage - Rated
100V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
Automotive
Lead Spacing
Ratings
AEC-Q200
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Failure Rate
Capacitance
0.1 µF